Blogy a blogovanie

V posledných rokoch rýchlo rastie počet internetových stránok, na ktorých sa dá vytvoriť vlastný profil alebo domovská stránka. U detí a mládeže sú obľúbené pre možnosť sebavyjadrenia sa. Slúžia na udržiavanie vzťahov s priateľmi a na písanie príspevkov – blogovanie.

Typickým využitím takýchto stránok je zverejňovanie profilu na sociálnych sieťach alebo písanie internetových denníkov vo forme blogu. Často obsahujú aj obrázky, zoznamy v štýle „mám rád“ a „nemám rád“, podrobné kontaktné údaje, odkazy na iný obsah, možnosť zdieľania a čokoľvek, čo v nich chce používateľ zverejniť.

Väčšina stránok zároveň umožňuje nechávať odkazy. Rodičia by mali dohliadnuť na to, aby ich dieťa na internete nezverejňovalo svoju identitu. Odborníci zistili, že existujú rozdiely v spôsobe sebaodhalenia medzi pohlaviami. Dievčatá na webe rady zverejňujú svoje fotky. Chlapci zase nemajú problém uvádzať svoje pravé osobné údaje. Neuvedomujú si, že tieto fotografie či osobné údaje môžu byť zneužité. Blogy majú jasné pokyny, ktoré by si mal bloger, čiže aj dieťa, pred registráciou prečítať. Väčšinou obsahujú pravidlá, ktoré sa týkajú veku používateľa či informácie o tom, čo nezverejňovať.

 

Pripomenutia pre rodičov

 

  • Je dôležité, aby rodičia vedeli, čomu sa ich deti venujú. Treba si s nimi budovať obojstrannú dôveru. Pravidelne a otvorene sa s dieťaťom bavte o tom, čo robí na internete.

  • Dieťa a mladý človek si nie vždy uvedomujú, že materiál, ktorý zverejňujú na webe, si môže prehliadať ktokoľvek, kto má naň prístup.

  • Aby ste mali istotu, že vaše deti využívajú internet rozumne a uvážene, musíte vedieť, ktoré služby vyhľadávajú a aké majú používateľské meno a heslo. Nereagujte prehnane, nezakazujte. Radšej sa snažte vysvetliť, čo je vhodné a čo už nie.

  • Blogy priťahujú ľudí s rôznym záujmami, niekedy aj so spoločensky nevhodným správaním. Napríklad pedofilov, výrobcov detskej pornografie či osoby z extrémistických skupín.

  • Oboznámte sa so spôsobom fungovania blogov. Dohodnite sa s dieťaťom, že chcete pravidelne kontrolovať, čo zverejňuje vo svojom profile.

  • Všeobecne platí, že pre dieťa je ľahšie zahladiť stopy ako pre rodiča odhaliť ich. Úprimný rozhovor vám preto môže pomôcť včas znížiť nutkanie vášho dieťaťa na takéto správanie.

  • Udržiavajte styky s rodičmi kamarátov svojich detí. Spoločne budete môcť ľahšie a rýchlejšie riešiť otázky a problémy, ktoré sa objavia.

 

Pozrite si aj kapitolu Vedeli ste?, kde nájdete výsledky prieskumu uskutočneného priamo medzi deťmi a rodičmi.

 

Zdieľajte tento článok

Odporúčané články

Hrajte sa spolu s deťmi

Kooperatívne hry, ktoré môže hrať rodič s dieťaťom.

V akých sociálnych sieťach sú deti?

Návod pre rodičov ako sa vyznať v sociálnych sieťach, ktoré používajú mladí.

Mama má demidž, Ema má hílera

Návod pre rodičov, ako sa nestratiť v hernom slovníku svojich detí.