Nevhodný obsah na internete

Prirodzená detská zvedavosť, túžba po zakázanom či anonymná dostupnosť nevhodných obsahov vo virtuálnom prostredí môžu deti ľahko ohroziť.

Ak deti zadajú do vyhľadávača nejaké slovo, občas sa im môžu zobraziť nevhodné obrázky a láka ich kliknúť na ne. Staršie deti pred rodičmi najčastejšie zatajujú sťahovanie nevhodných obrázkov, videí, hľadanie erotických stránok a stránok o drogách alebo iné drastické, agresívne či vulgárne weby. Prieskum odhalil, že napríklad 20 % 12- až 15-ročných detí si do svojho mobilu stiahlo neslušný obrázok.

Učte deti, ako zistia, že klikli na nevhodné stránky

 

Deti samy pripúšťajú, že mnohé z nich nie raz navštívili zakázanú alebo pre mládež nevhodnú stránku. Je dôležité, aby vedeli takéto stránky rozpoznať. Väčšina najnavštevovanejších webov je vybavená nástrojmi, ktoré umožňujú označiť nevhodný obsah. Rodičia tušia, že deti vyhľadávajú zakázané stránky. Nemyslia si však, že je to až v takej miere.

Prieskum ukázal, že 37 % detí vo veku 12 až 15 rokov si prezeralo erotické stránky. Rodičia si pritom mysleli, že je to len 9 %.

 

Prístup k nevhodnému obsahu cez mobil

 

Moderné mobily umožňujú priamy prístup na internet. Viac ako polovica starších detí má telefón s internetom. Rovnako nemôžeme zabudnúť na využívanie WiFi pripojenia, v ktorom sú podľa prieskumov deti veľmi šikovné.

 

Oznamovanie protizákonného obsahu

 

Ak nájdete stránky s protizákonným obsahom (napr. stránky, ktoré podnecujú rasovú neznášanlivosť či podporujú porušovanie zákonov), upozornite políciu, kontaktujte www.zodpovedne.sk, www.stopline.sk alebo zavolajte na Združenú linku pomoci Pomoc.sk (116 111).

Pripomenutia pre rodičov

 

Výkonnejšie mobily, najmä smartfóny, umožňujú deťom pripojenie na internet. Nezabudnite, že dieťa môže na surfovanie využívať dnes už takmer všadeprítomné bezplatné WiFi pripojenie. Viete, či tieto služby používa?

 

Viete, že sa dá zablokovať prístup k materiálom, ktoré sú vhodné len pre dospelých? Spoločnosť Orange Slovensko poskytuje blokovanie služieb mobilného internetu. Podrobnejšie informácie získate na Zákazníckej linke 905 (0905 905 905).

Témy na rozhovor

 

Hovoriť s deťmi o témach, ktoré sú pre ne nevhodné, môže byť háklivé. Snažte sa im ich vysvetliť tak, aby im porozumeli.

 

Posmeľte dieťa, aby sa vám alebo učiteľovi nebálo povedať, ak na internete nájde niečo, čo ho rozruší. Pokúste sa mu vysvetliť, čo našlo a prekonať tak nepríjemné pocity.

 

Pozrite si aj kapitolu Vedeli ste?, kde nájdete výsledky prieskumu uskutočneného priamo medzi deťmi a rodičmi.

 

Zdieľajte tento článok

Odporúčané články

Hrajte sa spolu s deťmi

Kooperatívne hry, ktoré môže hrať rodič s dieťaťom.

V akých sociálnych sieťach sú deti?

Návod pre rodičov ako sa vyznať v sociálnych sieťach, ktoré používajú mladí.

Mama má demidž, Ema má hílera

Návod pre rodičov, ako sa nestratiť v hernom slovníku svojich detí.