Deti a televízia

Pri televízore sa väčšinou stretáva celá rodina. Čoraz viac domácností na Slovensku však už vlastní viac TV prijímačov. Nie je nijakou výnimkou, ak majú najmladší členovia rodiny vlastný televízor v detskej izbe.

Televízny boom ovplyvňuje aj to, že obľúbené programy a kanály sa dajú sledovať cez internet v notebooku a tablete či v mobile. Viete, čo vaše dieťa pozerá?

 

Kto ovláda diaľkový ovládač – rodičia alebo deti?

 

Rodičia by mali pri výbere programov, ktoré sa budú doma pozerať, spolupracovať s deťmi. Musia si odpovedať na otázku, do akej miery dajú deťom voľnosť pri výbere televízneho programu. Deti si však musia uvedomiť, že diaľkový ovládač, obrazne povedané, drží v rukách rodič a ten má právo určovať pravidlá. Malé deti uprednostňujú detské programy a rozprávky. Staršie zasa zábavné a hudobné programy, filmy, súťaže.

 

Ako dlho môže byť dieťa pred televízorom?

 

Pre malé dieťa je ťažké sledovať dej a príbeh „pohyblivej“ rozprávky. V prvých rokoch by rodičia mali uprednostniť statické obrázky v knihe a vlastné rozprávanie.

Od predškolského veku je pre dieťa vhodné sedieť pred televízorom iba pár minút denne (približne jedna rozprávka) a pri obrazovke by ste ho nemali nechávať dlhšie ako jednu hodinu. Staršie deti by mali popremýšľať, ktoré programy chcú vidieť. Ako rodičia by ste mali dohliadnuť na to, aby televízor najneskôr po 2 hodinách sledovania vypli.

 

Pripomenutia pre rodičov

 

  • Nájdite si spôsob, ako sa zorientovať v reláciách, ktoré by vaše deti chceli vidieť.
  • Učte deti vypnúť televízor.
  • Odporučte deťom, aby po väčšej psychickej záťaži nerelaxovali pri televízore, ale pri športe či inej fyzickej činnosti.
  • Buďte pre deti príkladom a toto pravidlo dodržiavajte aj vy.
  • Overte si, aké programy deti sledujú, keď nie ste doma.

Zdieľajte tento článok

Odporúčané články

Hrajte sa spolu s deťmi

Kooperatívne hry, ktoré môže hrať rodič s dieťaťom.

V akých sociálnych sieťach sú deti?

Návod pre rodičov ako sa vyznať v sociálnych sieťach, ktoré používajú mladí.

Mama má demidž, Ema má hílera

Návod pre rodičov, ako sa nestratiť v hernom slovníku svojich detí.